Folia termokurczliwa to materiał o zdumiewających właściwościach, który znajduje swe zastosowanie w wielu różnych branżach. Wykonane z niej tunele i worki zachowują swą integralność na skutek oddziaływania ciepła, ale jednocześnie zmniejszają swoją objętość, chroniąc znajdujące się w środku przedmioty przed wilgocią oraz innymi zagrożeniami zewnętrznymi.
Skąd biorą się właściwości folii termokurczliwej?
Z czego produkowane są folie termokurczliwe? Zacznijmy od tego, że są to polimery, które dzięki swej powtarzalnej strukturze oraz ciekawych właściwościach, mogą – na skutek ciepła – zmniejszać swoją objętość. Do wytwarzania folii termokurczliwych wykorzystuje się najczęściej polietylen o małej gęstości (LDPE), który kurczy się w temperaturze od 80 do 120 stopni Celsjusza.
Warto dodać, że tak intensywne oddziaływanie ciepła nie powoduje przerwania struktury polimeru. Dzięki tej oczywistej, ale ważnej właściwości, można wytwarzać worki termokurczliwe na potrzeby wielu różnych branż.
Gdzie wykorzystuje się folię termokurczliwą LDPE?
- Przemysł spożywczy – wytrzymałe worki foliowe termokurczliwe wykorzystywane są m.in. do pakowania świeżych produktów spożywczych, w tym mięsa, serów, owoców, a także warzyw. Polimerowa struktura LDPE sprawia, że do jedzenia nie przenikają żadne niebezpieczne substancje. Co więcej, opakowania termokurczliwe zapewniają szczelną ochronę jedzenia, wydłużając tym samym jej okres przydatności do spożycia.
- Branża farmaceutyczna – woreczki termokurczliwe często wykorzystywane są do pakowania leków. Dzięki dużej wytrzymałości zapewniają one sterylne zabezpieczenie leków, suplementów diety oraz wielu innych produktów medycznych przed patogenami, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich właściwości i stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjentów.
- Przemysł chemiczny oraz rolniczy – worki oraz tunele foliowe termokurczliwe znajdują swe zastosowanie również w branży rolniczej. Używa się ich do przechowywania substancji chemicznych o wysokim stopniu agresywności (w tym proszków), a także do przewozu nawozów i wielu innych preparatów wykorzystywanych w rolnictwie. Woreczki foliowe zachowują swą integralność niezależnie od składu preparatów (kwasy i zasady).
- Branża kosmetyczna – folie termokurczliwe wykorzystywane są również do pakowania wyrobów kosmetycznych oraz produktów higienicznych. Na marginesie warto dodać, że w ostatnich latach dostrzeżono potencjał estetyczny opakowań termokurczliwych, których obecność w żadnym stopniu nie wpływa na estetykę opakowań kosmetycznych.
- Branża logistyczna – tunele i folie termokurczliwe są używane również do zabezpieczania ładunków podczas transportu. Szczelność, wytrzymałość i dążenie do równomiernego kurczenia sprawiają, że zapakowane w ten sposób ładunki nie przemieszczają się na palecie. Tym samym towar jest skutecznie chroniony przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
Jak widać, opakowania termokurczliwe to niepozorny, ale bardzo istotny z perspektywy człowieka wynalazek, który sprawdza się w wielu branżach i gałęziach przemysłu.