Wyroby farmaceutyczne to takie produkty, wobec których – z uwagi na ich niebagatelne znaczenie dla zdrowia – obowiązują specjalne procedury dotyczące np. transportu, ale także sposobu przechowywania. Wśród rozwiązań, które stosuje się w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, znajdują się np. opakowania foliowe. Choć tego typu rozwiązania są kojarzone raczej z branżą spożywczą, to w rzeczywistości opakowania z folii są na co dzień wykorzystywane przez sektor farmaceutyczny. Dzięki nim możliwe jest np. przechowywanie leków przez apteki.
Sektor farmaceutyczny – właściwe przechowywanie leków to podstawa!
Choć niektórym może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości sposób, w jaki należy przechowywać wyroby farmaceutyczne, jest ściśle regulowany – nie ma tu wiele miejsca na prowizorkę. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie: należy przestrzegać szeregu zasad. Przykładowo, w Polsce rynek opakowań na leki jest ściśle regulowany przez ustawę Prawo farmaceutyczne. W tym akcie prawnym określa się m.in.:
- podstawowe wymagania jakościowe
- metody badań produktów leczniczych, ale także opakowań farmaceutycznych.
To jeszcze nie wszystko, o czym warto wiedzieć, ponieważ przepisy dotyczące opakowań regulują także zakres informacji, jakie powinny być umieszczane na opakowaniach. Również treść znajdująca się na ulotce informacyjnej nie jest przypadkowa. Nie tym jednak chcemy się zająć w naszym tekście; interesuje nas raczej to, w jaki sposób wykorzystuje się w branży farmaceutycznej opakowania foliowe. Właściwie, nie powinno to nas dziwić, ponieważ – odpowiednio stosowane – umożliwiają one bezpieczne przechowywanie oraz dostarczanie leków.
Wysokiej jakości opakowania foliowe zapewniają sterylność, skutecznie chroniąc leki np. przed szkodliwym dostępem wilgotnego powietrza oraz zbyt niskiej/wysokiej temperatury. Z tego powodu są one często stosowane w charakterze zbiorczych opakowań dla różnego rodzaju wyrobów farmaceutycznych, w tym na przykład:
- tabletek,
- ampułek,
- strzykawek,
- fiolek,
- syropów.
Dzięki tej skutecznej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi możliwe stało się utrzymanie integralności leku, a w efekcie – zapewnienie mu długotrwałej zdatności do użycia.
Wszystko to sprawia, że każda apteka musi używać opakowań foliowych.
Nie tylko branża farmaceutyczna. Gdzie jeszcze wykorzystuje się opakowania foliowe?
Opakowania foliowe wykorzystuje się nie tylko do zabezpieczenia leków, ale także w celu ochrony takiego wyposażenia medycznego jak np. prześcieradła operacyjne czy podkłady medyczne.
Używa się ich również w celu ochrony artykułów higienicznych oraz płynów dezynfekcyjnych. Last but not least, tworzy się z ich użyciem worki na odpady medyczne. Dzięki wysokiej wytrzymałości na pękanie itp. mogą one skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii itp. osadzających się na odpadach medycznych. Każda apteka może również zamówić worki foliowe z nadrukiem reklamujące firmę.