Ekogroszek to wysokiej jakości węgiel, który z roku na rok zyskuje na popularności. Choć nie jest i nigdy nie będzie nazywany „zieloną energią” to w porównaniu z tradycyjnym węglem, jest od niego znacznie lepszy pod względem oddziaływania na środowisko. Cechuje go wysoka kaloryczność, więc pozwala na wytworzenie dużej ilości ciepła ze stosunkowo małej ilości opału. Jednocześnie nie zawiera zbyt wiele związków siarki, a to one są główną przyczyną zanieczyszczeń klimatu. Osoby, które należą do zwolenników ekogroszku w każdym sezonie grzewczym stają przed poważnym dylematem. Czy kupić produkt sprzedawany luzem, czy zapakowany w worki oraz w jakim miejscu go magazynować, aby był trwały i nie stracił cennych właściwości?
Jak przechowywać ekogroszek, aby zachował jakość?
Zacznijmy od tego, że zakup produktu luzem to niezbyt dobra decyzja. Przede wszystkim tak kupiony towar na każdym etapie transportu narażony jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto ciężko sprawdzić wiarygodność jego wagi podczas odbioru. Nie zachęca również tak praktyczna kwestia, jak jego pylenie i brudzenie, a także sposób uzupełniania w piecu. Świetnym rozwiązaniem są worki do ekogroszku. Wykonuje się je z polietylenu LDPE materiału niezwykle trwałego i mocnego, który skutecznie chroni nasz węgiel przed wilgocią i promieniami UV. Worki są czyste i łatwe w transporcie. Zawsze wiemy, jaką wagę towaru kupujemy, a producent gwarantuje, że jego wilgotność nie przekracza 12%. Jest to ogromnie ważne, aby produkt nie stracił właściwości kalorycznych i dobrze się palił.
Znajdź odpowiednie miejsce na przechowywanie ekogroszku
Jeśli już zakupiłeś produkt zapakowany w worki na ekogroszek, czas, aby poważnie przemyśleć, gdzie będą one przetrzymywane. Nie wszyscy posiadają odpowiednio duży obiekt, w którym zmieści się ilość na cały sezon grzewczy. W takim wypadku można nabyć część towaru, a resztę na bieżąco dokupywać. Pod żadnym wyjątkiem nie powinno się trzymać worków z ekogroszkiem pod gołym niebem. W skrajnych przypadkach dopuszcza się ułożenie ich na paletach i nakrycie plandeką, jednak nie jest to odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu. Zaleca się, aby worki umieścić w możliwie suchym i ciepłym miejscu, bez dużego nasłonecznienia. Najlepiej, aby takie pomieszczenie nie tylko chroniło przed deszczem, ale także było po prostu suche. Jeżeli posiadamy taką nieruchomość, to bardzo dobrze. Następnym krokiem jest ułożenie worków. Należy ulokować je na półkach lub paletach, by nie leżały na gołej posadzce. Wskazane jest również, aby od dołu oddziaływała wysoka przewiewność. Tak przechowując nasz ekogroszek, na pewno nie mamy co się martwić.