Spożywcze woreczki foliowe, worki na śmieci, folie stretchowe, budowlane czy inne specjalistyczne folie stosowane w rolnictwie i przemyśle to dla współczesnych ludzi zwyczajne, przydatne wyroby. Folia znajduje zastosowanie w niemal każdej gałęzi gospodarki i trudno wyobrazić sobie bez niej dzisiejszy świat. Jak jednak powstaje ten popularny materiał? Z czego się go wytwarza i w jaki sposób przebiega proces produkcji? Jeśli chcesz się dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Z czego i jak produkuje się folie?
Do wytwarzania folii używa się głównie tworzyw sztucznych, choć można je produkować również z metali nieżelaznych. Większość folii powstaje jednak z polietylenu, polipropylenu, kopolimeru etylenu z octanem winylu, kopolimeru etylenu z alkoholem winylowym, kopolimeru etylenu z kwasem metakrylowym, polialkoholu winylu, czy tetrafluoroetylenu.
Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji folii mają formę granulatu. W procesie wytwarzania granulat ten jest podgrzewany do odpowiednio wysokiej temperatury. W rezultacie osiąga stan płynny i wówczas wytwarzany jest z niego jednorodny materiał, który po ochłodzeniu staje się folią.
Jak produkuje się folię – „blown” i „cast”
Produkcja opakowań foliowych oraz innych folii użytkowych (np. budowlanych, paroizolacyjnych, rolniczych) odbywa się przy zastosowaniu jednej z dwóch metod wytwarzania:
– metody rozdmuchu, określanej również jako „blown”. Polega ona na wydmuchiwaniu płynnego tworzywa sztucznego przez szczelinę o kształcie koła. W rezultacie powstaje rękaw foliowy, który następnie poddawany jest chłodzeniu przy pomocy zimnego powietrza;
– metody wylewu, czyli „cast”. Również w tym przypadku płynne tworzywo sztuczne przechodzi przez szczelinę, jednak już nie kolistą, lecz płaską. Po jej pokonaniu folia jest rozciągana, a następnie chłodzona.
Do czego służą folie produkowane metodą rozdmuchu, a do czego wytwarzane metodą wylewu?
Produkcja folii przy pomocy metody rozdmuchu jest dość czasochłonna, jednak uzyskany w jej wyniku materiał odznacza się dobrą kleistością i jest odporny na przebicia, choć mało elastyczny. W ten sposób wytwarza się głównie folie dla przemysłu i rolnictwa. Z kolei korzystając z metody wylewu, produkowane są wysokoelastyczne folie, które również odznaczają się odpornością na przebicie i wytrzymałością, jednak mniejszą niż w przypadku folii powstałych metodą „blow”. Za pomocą wylewu postają m. in. folie do owijania palet, a także przeznaczone do użytku domowego.
Warto podkreślić, że nie każdy producent woreczków foliowych, worków na śmieci czy opał (np. pellet, ekogroszek a nawet węgiel) stosuje obydwie metody wytwarzania. Wiele zależy od profilu produkcyjnego firmy. Nie każdy zakład wykorzystuje też nowe materiały produkcyjne – niektóre bazują wyłącznie na tworzywach sztucznych z recyklingu.