Ekogroszek to jeden z najchętniej wybieranych materiałów opałowych na rynku. Stanowi on nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wynika ona z wysokiej wartości opałowej ekogroszku oraz jego niskiej szkodliwości dla środowiska. Posiada on także szereg innych zalet, które doceniane są przez coraz więcej osób. Czym jest ekogroszek, jak powstaje i czym się charakteryzuje? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Ekogroszek – co to jest?
Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który wytwarzany jest z węgla kamiennego lub węgla brunatnego. Wykorzystywany jest on do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych piecach w celu ogrzewania mieszkań i budynków. Ekogroszek to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie znacznie bardziej wydajnego, łatwiejszego w użyciu i bardziej ekologicznego sposobu wykorzystania węgla kamiennego do pozyskiwania energii cieplnej.
Jak powstaje ekogroszek?
Ekogroszek to materiał opałowy, który najczęściej pozyskiwany jest z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki. Produkuje się go z pokruszonego i posiekanego na małe kawałki (od 5 mm do 25 mm) węgla. Następnie poddawane są one płukaniu, które pozwala na usunięcie miału, niepalnych frakcji i szkodliwych substancji. Tak uzyskany materiał stanowi najwyższej jakości rozwiązanie, które cechuje się wysoką wartością opałową oraz przyczynia się do zmniejszenia emisji tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, furanów, dioksyn i pyłów po spalinach.
Właściwości – czym charakteryzuje się ekogroszek?
Ekogroszek swoją popularność zawdzięcza wysokim własnościom eksploatacyjnym. Zdecydowanie się na ten rodzaj materiału opałowego niesie za sobą wiele korzyści. Do jego podstawowych zalet można zaliczyć, takie cechy jak wysoka wartość opałowa czy emitowanie znaczniej mniejszej liczby pyłów, co przekłada się na zredukowanie ilości popiołu oraz niską emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Ponadto ekogroszek charakteryzuje się niską spiekalnością, która pozwala na efektywne spalanie materiału oraz przekształcenie większości energii w ciepło. Wysoka sprawność i łatwa obsługa pieców zasilanych ekogroszkiem to także niewątpliwa zaleta– kotły retortowe stosowane do spalania ekogroszku pozwalają na optymalne wykorzystanie paliwa. Wymagają przy tym minimalnego nakładu pracy, na który składa się napełnienie zbiornika paliwem i usunięcie popiołu raz na tydzień.
Pakowanie ekogroszku – na jakie rozwiązanie się zdecydować?
Ekogroszek to produkt, który wymaga odpowiedniego zapakowania podczas jego transportu oraz magazynowania. Istotne jest zdecydowanie się na trwałe i mocne opakowanie, które pozwoli na zabezpieczenie materiału przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią. W tym celu wykorzystywane są produkty, takie jak worki do ekogroszku produkowane przez naszą firmę Le-Mar. Stanowią one wysokiej klasy rozwiązanie, które wykonywane jest z polietylenu LDPE doskonale zabezpieczającego zawartość opakowania przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Proponowane worki na ekogroszek wyróżniają się wysoką trwałością i estetyką wykonania.