Odpowiednie przechowywanie ekogroszku, czyli paliwa stałego, jest niezwykle istotne, ponieważ ma bardzo duży wpływ zarówno na jego właściwości, jak i charakterystykę spalania. W końcu należy pamiętać, że wspomniane, nowoczesne paliwo opałowe ze względu na ekonomiczność oraz wygodę użycia, cieszy się dużą popularnością na rynku. Stąd też wiele osób decyduje się na jego wcześniejszy zakup na tzw. zapas na całą zimę/na cały okres grzewczy.
Ze względu na zakup kilku ton ekogroszku na raz, zachodzi konieczność jego odpowiedniego składowania i to nawet przez kilka miesięcy. Tylko i wyłącznie wtedy możliwe jest zachowanie jego wartościowych/wysokich parametrów, które pozwalają w sezonie grzewczym cieszyć się ekologicznym, a co ważniejsze wydajnym materiałem opałowym.
Czym skutkuje niewłaściwe przechowywanie?
W przypadku przechowywania ekogroszku należy pamiętać, że mamy do czynienia z paliwem stałym, w którego przypadku zachodzi konieczność zadbania o odpowiednie warunki jego składowania. W przeciwnym razie nasz materiał opałowy może ulec wilgotnieniu i wietrzeniu, przez będzie tracił na swojej jakości, w efekcie czego spadnie zarówno efektywność procesu spalania, jak i jego opłacalność.
Jak odpowiednio składować ekogroszek?
Chcąc zachować odpowiednią jakość paliwa, warto, jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązaniami, jakimi są worki na ekogroszek. To właśnie dzięki nim mamy możliwość znacznego zmniejszenie ryzyka ewentualnego zwietrzenia lub zawilgocenia zakupionego materiału opałowego. Worki na ekogroszek pozwalają mieć niemal 100% pewność, że charakterystyka nabytego/posiadanego węgla będzie zgodna z opisem. Ta forma przechowywania omawianego paliwa stałego jest nie tylko wygodniejsza, ale co ważniejsze czystsza aniżeli składowanie węgla luzem. Dodatkowo worek do ekogroszku zazwyczaj wyposażony jest w tzw. system mikrowentylacji, dzięki czemu nie będzie tracił na swojej kaloryczności. Ponadto w ten sposób unikniemy także sytuacji, w której ekogroszek przechowywany luzem zaczyna się kurzyć i pylić.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przechowując ekogroszek warto, jest nie tylko pamiętać o tym, aby był on składowany w specjalnych workach, ale także chcąc zachować jego parametry, należy wziąć również pod uwagę takie kwestie jak np.:
- właściwe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
- nietrzymanie ekogroszku, nawet gdy jest spakowany w workach pod gołym niebem;
- składowanie węgla w pomieszczeniu.
Wyłącznie w ten sposób unikniemy zwilgotnienia i zwietrzenia materiału opałowego, co jak wiadomo, wpływa na jego efektywność spalania.