Recykling jest ideą, która na stałe wpisała się w naszą rzeczywistość. Ograniczenie odpadów oraz ich odzyskiwanie do produkcji nowych towarów ma wielu zwolenników. Pozwala to chronić środowisko naturalne. Jednak niektóre odpady są niebezpieczne, co ma szczególne znaczenie podczas segregacji śmieci. Wśród przedmiotów nadających się do przetworzenia są opakowania.
Różne rodzaje opakowań
Na co dzień zużywamy wiele opakowań wykonanych z różnych materiałów. Chętnie wykorzystywane są opakowania papierowe, bo najszybciej ulegają biodegradacji. Jednak nadal najpopularniejsze są opakowania foliowe. Wykorzystujemy je każdego dnia, podczas pakowania zakupów w sklepach lub mrożenia produktów w lodówkach. Wbrew pozorom takie opakowania równie bardzo dobrze nadają się po recyklingu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich rodzaj.
Tworzywa sztuczne
Opakowania foliowe są produkowane w wielu różnych odmianach. Obecnie większość producentów korzysta z technologii oraz materiałów, które ograniczają lub całkowicie eliminują emisję szkodliwych składników. Dlatego wszechobecne reklamówki, folie prezentowe czy woreczki do lodu są ekologiczne i bezpieczne w użytkowania.
W procesie recyklingu opakowań foliowych powstaje regranulat, który ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Do przetworzenia nadaje się praktycznie każdy rodzaj tworzywa, ale przetwarzanie niektórych materiałów jest nieopłacalne z powodów ekonomicznych. Można tu wymienić cienkie folie używane w sklepach spożywczych. Powstały w nich regranulat jest niskiej jakości, a więc może być stosowany tylko w niektórych przypadkach.
Ponadto część opakowań po przetworzeniu będzie mieć niepożądany zapach, ze względu na zanieczyszczenia znajdujące się w materiale pierwotnym, których nie da się łatwo oddzielić. Folia wykonana z regranulatu może mieć mniejszą transparentność, ale zawsze zachowuje podobną elastyczność i zgrzewalność. Ma to znaczenie podczas produkcji opakowań wymagających takiego sposobu zabezpieczenia, czego przykładem są worki na pellet. Muszą być one szczególnie szczelne i odporne na zamoczenie.
Polietylen LDPE
Wiele opakowań jest wykonywanych z polietylenu LDPE. Przykładem są worki na węgiel lub worki na kruszywa. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i przenikanie wilgoci. Tworzywo LDPE jest uznawane za bezpieczne i można je wykorzystać ponownie w procesie recyklingu. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być wystawiane na działanie wysokiej temperatury. Ważna informacja to fakt, że LDPE po ponownym wykorzystaniu ma prawie takie same właściwości jak materiał pierwotny.
Nowoczesny recykling
Należy pamiętać, że recykling tworzyw sztucznych może być wykonywany w różny sposób. Odbywa się poprzez rozdrobnienie odpadów lub polega na przetworzeniu materiału do związków nisko-cząsteczkowych. W przypadku opakowań foliowych wykorzystywana jest pierwsza metoda, a więc nie ulega zmianie struktura chemiczna surowca. W związku z tym po przetworzeniu możemy uzyskać nie tylko kolejne trwałe folie, lecz także produkty codziennego użytku, takie jak długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Segregowanie odpadów i ich ponowne użycie jest potrzebne zarówno konsumentom, jak i producentom opakowań. Recykling powala na ograniczenie kosztów wytworzenia towarów. Opakowania foliowe mogą być przetwarzane wiele razy, dlatego do pakowania produktów można wciąż używać tych samych materiałów. Jest to metoda, którą jest wciąż udoskonalana. Śmiało można ją nazwać technologią przyszłości.